Kilka refleksji artysty, projektanta wnętrz oraz historyka sztuki o dobieraniu sztuki do wnętrza.

Artykuł do: Czas na wnętrze: http://czasnawnetrze.pl/art-collection/sztuka-we-wnetrzu/16492-obraz-we-wnetrzu-jak-dobrac

Wybierając obraz do wnętrza, kierujemy się różnymi aspiracjami i metodami. Można porównać to do zaproszenia gościa do naszej prywatnej przestrzeni. Poznając kogoś, zauważamy jego różne cechy, jeśli nas zaciekawia, inspiruje, chcemy wejść z nim w głębszą relację. Zapraszając go do siebie, nie sugerujemy, by ubrał się pod kolor naszej sofy lub wystylizował się na estetykę, jaka panuje w poszczególnych pokojach.

Gość, pojawiając się w naszym domu, wprowadza swój kontekst, swoją historię. Podążamy za tym nowym zdarzeniem. Gdy wychodzi, zaczyna nam go brakować, zostaje w pamięci, zaczynamy za nim tęsknić. Podejmujemy wówczas decyzję, czy chcemy z nim zamieszkać, czy chcemy by wprowadził swoją historię, narrację, treść, by wzbogacił tym samym nasze funkcjonowanie.Zapełniamy więc przestrzeń Dziełami Sztuki, głodni nowych doznań, dialogów, relacji. Chcemy studiować nowe kolory, formy, kompozycje. Kontemplować ich wpływ oraz oddziaływanie.Twórca wnętrz Sztuką może konstruować przestrzeń, z nią i dla niej.

Przenikanie wzajemnych relacji powinno być płynne i wielokierunkowe. Ciekawe są zarówno odniesienia do przestrzeni zewnętrznej, wspomnień, jak i do relacji, jakie są we wnętrzu. Odpowiednio dobierając obraz możemy na przykład podkreślić wybrane elementy architektoniczne, interesująco zmienić perspektywę, skupić uwagę na małej, lecz przyciągającej wzrok rzeczy. Wprowadzić historię, która wycina nas z rzeczywistości, będąc daleką ucieczką.To obraz może być we wnętrzu dominantą, solistą na scenie tworzącej tło, rozszerzenie, rodzaj ramy.Nie zawsze tło, jakim dla obrazu jest wnętrze, musi być kontrastowe. Wręcz przeciwnie, może skupiać się na wąskiej palecie kolorystycznej. Ale to właśnie detal z Dzieła Sztuki, jego dynamika bądź harmonia stanowi o wyjątkowości tego akcentu. Jak przypięcie broszki do skomponowanego stroju.Wybrany i kupiony obraz, fotografia, grafika bądź rzeźba może pozornie zlewać się z otoczeniem, ukrywając na pierwszy rzut oka historię przeznaczoną do kontemplacji.Obraz może stanowić inspirację do zaprojektowania wnętrza, stanowiąc klucz do kompozycji, doboru kolorów i form, atmosfery. A zatem jego wybór musi poprzedzać podjęcie jakichkolwiek decyzji dotyczących projektu wnętrza.Przy doborze obrazu do wnętrza najważniejsza jest świadomość, jak wiele Dzieła Sztuki wnoszą w nasze życie, w naszą przestrzeń i w codzienne funkcjonowanie. Niezależnie, czy realizację oprzemy na własnych wyborach, czy na sugestiach profesjonalistów, ważna jest otwartość na nowe doznania, bo to one są bezcenne.

tekst i dobór zdjęć: Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska - historyk sztuki, projektant wnętrz, właścicielka Galerii Dzieł Sztuki i Designu - Gallery Art in Architecture oraz LaFabric.