Zainwestuj w sztukę: październik 2014

Nowy cykl Rynku i Sztuki pt. „Zainwestuj w Sztukę” prezentuje prace funkcjonujące w obiegu galeryjnym, których wartość na rynku dzieł sztuki – szacowana na podstawie m.in. zainteresowania konkretnym nazwiskiem, dostępnością, techniką wykonania, trendami inwestycyjnymi – będzie systematycznie rosnąć. Szacuje się, że udział tzw. sztuki młodej w obrocie dziełami sztuki na polskim rynku stanowi obecnie prawie 50%. Interesują się nimi nie tylko kolekcjonerzy, ale i inwestorzy, dla których sztuka dawna pozostaje zbyt kosztowna. To właśnie młoda sztuka pozostaje obszarem, który daje możliwość największego zysku. Z tego też powodu, raz w miesiącu, przedstawimy Państwu zestawienie 10 prac młodych polskich twórców, oferowanych przez czołowe galerie sztuki, które naszym zdaniem stanowią atrakcyjny obiekt inwestycyjny.

Tomasz Radziewicz, Rzeźba, marmur Bianco Carrara, 70 x 40 x 25 cm, 2004 r. (18 350 PLN)
Tomasz Radziewicz (ur.1974 w Bartoszycach) – czołowy polski rzeźbiarz, rysownik, projektant. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom w pracowni rzeźby prof. Stanisława Radwańskiego. Stypendysta Kunstakademie Karlsruhe (Niemcy) w pracowni Prof. Stephana Balkenhola.
Rzeźby Radziewicza oscylują między nowatorstwem, ekstrawagancją, a klasycznym podejściem do tworzenia form przestrzennych.
Jego podejście do rzeźby jest zarówno wierne klasycznym, szlachetnym materiałom oraz rzetelnemu podejściu do rzemiosła jak i otwarte na innowacyjność oraz niczym nieograniczoną skalę. W każdym swoim dziele zostawia nutkę prowokacji, co budzi sympatię odbiorców oraz inteligentną ukrytą treść tak pożądaną przez kolekcjonerów.
Radziewicz swoją twórczość prowadzi w trzech głównych torach: realizuje rzeźby do kameralnego odbioru we wnętrzu, monumentalne projekty eksponowane w przestrzeni publicznej oraz działania na pograniczu designu.
Wiele jego rzeźb znajduje się w zbiorach prywatnych. Wystawiane we wnętrzach stają się ich kluczowym elementem, bardzo wysmakowanym, eleganckim oraz intrygującym swoją nieoczywistością.
Jako wielokrotny finalista konkursów artystycznych o wysokiej randze, m.in. konkursu na pomnik Bolesława Wstydliwego (Kraków, 2007), konkursu na pomnik Króla Kazimierza IV Jagiellończyka (Gdańsk, 2009) może poszczycić się licznymi realizacjami w przestrzeniach miejskich m.in. Pomnik marszałka Polski Józefa Piłsudskiego (2006) w Gdańsku. Pomnik Jana Pawła II w Przemyślu (2006), Pomnik Kazimierza Deyny w Warszawie (2010), Pomnik Remusa w Kościerzynie (2010) oraz Fontannę Neptuna na dziedzińcu Kwartału Kamienic w Gdańsku (2012).
Prace Tomasza Radziewicza wystawiane były w Polsce i poza granicami kraju w tym: Karlsruhe, Niemcy (1998), Lentzke, Niemcy (2000), Kalmar, Szwecja (2002). Biorąc udział w plenerach międzynarodowych stawia swoje rzeźbiarskie znaki w wielu miejscach na świecie m.in.: Montauban, Francja (2005), Marc la Tur, Francja (2007 ), Rechowot, Izrael (2008), Grasse, Francja (2011).